Otestovali jsem si aplikaci MAGIS na nové Lumii 950 s Windows 10 a se zařízením Continuum. 

V souvislosti s novými mobily Lumia 950 a 950 XL s Windows 10 a s funkcí Continuum se už něco v tisku napsalo. Toto udělátko (funkce Continuum) dovolí k mobilu přes krabičku Display Dock připojit velký monitor, ovládací zařízení (klávesnice, myš), plus dovolí ovládat aplikace i přes dotykovou obrazovku mobilu jako přes touchpad. V zásadě tímto vznikne „téměř“ plnohodnotná náhrada PC. Většinou se dosavadní informace omezily na testování vybraných nativních aplikací určených pro mobilní smartfouny (MS Office, prohlížeč fotek, …). My jsme si otestovali jak provozovat na mobilu i univerzální PC aplikace, u kterých se s takovýmto použitím původně vůbec nepočítalo. Vyzkoušeli jsme Lumii použít jako tenkého klienta (RDP). 

20160119 MAGIS Lumia 2

Pomocí aplikace Remote Desktop (zatím jen v Preview verzi, ale zcela funkční) jsme připojili mobil ke vzdálené ploše Windows Serveru a spustili desktopové aplikace umístěné na serveru (stejně, jak bychom to udělali z běžného PC). Aplikace se zobrazovaly na displeji připojeném přes Continuum a vše se dalo ovládat mobilem - touchpadem. Otestovali jsme takto různé funkce aplikace MAGIS a vše fungovalo bezchybně. Jen bezdrátová myš občas lehce zadrhla, ale touchpad - mobil fungoval velmi dobře, klávesnice rovněž. 

20160119 multiokno W10

Na Lumii jsme spustili současně několik lokálních aplikací (Power Point, Word, Excel, předpověď počasí, …), zkusili souběžné telefonování, přepínání do PC aplikací spuštěných přes RDP, k tomu současně spuštěné webové aplikace v browseru Edge na mobilu. Vše pracovalo bez problémů, přepínání mezi aplikacemi bylo rychlé, vlastně shodné jako na PC. Ani s vykreslováním vzdálené plochy přes RDP klienta nebyl problém, zobrazení i ovládání přes Continuum bylo korektní. 

 20160120 multiokno  20160119 multiokno W10 screenshot
   

Závěr. Ano, zdá se, že to jde a po technické stránce je výkonný smartphone, v tomto případě Lumia s Windows  10 plus Continuum, již nyní seriózně použitelný pro práci a pro provozování univerzálních aplikací (včetně podnikových aplikací). Atraktivita Continua vzrostla zvláště po aktualizaci Remote Desktop preview pro Windows 10 letos v lednu,  která zpřístupnila pro takovýto mobil desktopové Windows aplikace. Dovedeme si představit, jak tento mobil v řadě případů zastoupí PC nebo notebook. Filozofické otázky „má to smysl, je lepší levnější mobil + PC / notebook ?“ necháváme pro jiné. Otázka je, pokud bude třeba k takovému lokálnímu klientovi připojit další zařízení (lokální tiskárna, čtečka čipových karet,  ... ). 

 
Zařízení: 
   Lumia 950XL s Windows 10, Continuum
   Microsoft Display Dock
   monitor 22“
   aplikace Remote Desktop (Preview)
   bezdrátová myš
   bezdrátová klávesnice